ВУЧИЋ: МНОГО ХВАЛА И ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И НОРВЕШКОЈ НА ПОМОЋИ
Европска унија и Норвешка донирале су Србији медицинску опрему неопходну за борбу против заразне болести КОВИД-19, а примопредаји у магацину "Милшпеда" присуствују председник Александар Вучић, амбасадор Норвешке Јерн Еугене Јелстад и шеф Делегације ЕУ у Србији амбасадор Сем Фабрици.
Председник Србије Александар Вучић захвалио је на тој помоћи, јер ће, како је истакао, она знатно ојачати капацитете здравственог система Србије, не само у Београду, већ и у другим деловима земље, градовима на југу...
"Много хвала и ЕУ и Норвешкој. Уложили сте велике напоре за ову помоћ и грађани Србије ће ово ценити", рекао је Вучић.
Истакао је да ће донирана опрема значајно помоћи у борби против КОВИД-19, али ће значити и након епидемије.
"Ово је за нас веома важно, а да будемо искрени, реч је о веома вредној опреми", истакао је Вучић.
Председник је навео да је Србија уложила много новца у набавку опреме, јер се боримо и бринемо за животе људи.
Спремни и за 2. талас и оснажили здравствени систем
Србија ће захваљујући донацији Норвешке и ЕУ добити 120 респиратора и 100 посебних монитора за борбу са ковидом-19, изјавио је Вучић и додао да је Србија спремна за евентуални други талас епидемије.
Вучић је, на примопредаји у магацину "Милшпеда", рекао да данас стиже 50 респиратора и 100 монитора, као и да ће стићи касније још 70 респиратора.
"Србија се спрема већ за други талас, а овај магацин је данас најпунији. Србија је спремна, пошто смо успели себе да обезбедимо, али и другима да помогнемо", рекао је Вучић и истакао да ништа од тога не бисмо успели да није било велике помоћи наших пријатеља.
Вучић је истакао је да ћемо имати много респиратора, као и кревета интензивне неге у будућости, по чему ће се мерити снага једног здравственог система.
Вучић је рекао је да ћемо бити потпуно опремљени за плућне, кардиоваскуларне, као и оноколошке болести.
Поносићемо се нашим здравственим системом у будућности, поручио је Вучић.
Такође, истакао је да ће Србија у будућности поред градње клиничких центара улагати развијати здравствени систем и да сва најбоља која опрема која је набављена неће остати у Београду, Нишу и Новом Саду, већ да ће бити распоређена у друге градове широм Србије.
Опрему ће добити градови попут Врања, Лесковца, Пирота, Прокупља, Зајечара, Бора, Јагодине, Ужица, Ваљева...
Желимо да имамо неупоредиво виши ниво здраве заштите него до што смо имали до јуче, истакао је Вучић и захвалио ЕУ и Норвешкој на тој веома важној донацији.
Вучић је истакао је да постоји велики пријатељство између Србије и Норвешке као и српског и норвешког народа, које спаја сличан менталитет и емоције.
Вучић је додао да то пријатељство траје још од судбине наших интернираца у Норвешкој.
Захвалио је посебно амбасадору Норвешке у Београду са којим се, како кажем састао пре 45 дана, када је та земља обећала помоћ, а која је данас стигла.
Вучић је захвалио и шефу Делегације ЕУ у Србији Сему Фабрицију на вредној донацији.
Вучић је рекао да само заједно можемо да победимо бројне изазове који су пред нама током лета, али и много више током јесени и зиме.
Надам се да ћемо имати још овако добрих вести, додао је Вучић.
На самиту ћу говорити о кључним политичким питањима
Вучић је потврдио да ће 6. маја учествовати на видео самиту Европске уније и Западног Балкана и најавио да ће говорити пре свега о кључним политичким питањима и будућности Србије.
Вучић је истакао да је за Србију самит веома важан, не само због новца, који ће бити стављен на располагање, јер, наша земља, иначе, гледа да узима што мање зајмова, већ зато што желимо да учествујемо у програмима ЕУ, јер је то важно за победу над Kовидом 19, али и за даље економско унапређење.
“Говорићу о политици, кључним политичким питањима и будућности Србије у ЕУ. То је за нас од кључног значаја”, истакао је Вучић.
Вучић је изразио уверење да ће учесници тог самита том приликом даље ојачати везе и учвршћивати односе, као и међусобно поверење.
"Ми имамо велика очекивање од овог разговора, од самита 6. маја. Важно је да разговарамо и о политичким и економским приликама. Мислим да ћу као председник Републике учестовати на том видео састаку или видео конференцији", рекао је Вучић.
Нема опуштања, расте број у Београду
Вучић је поново указао да не сме да се помисли да смо завршили са вирусом корона, већ да и даље сви морају да буду одговорини и дисциплиновани.
"Kако нам се смирила ситуација у Нишу, по питању новозаражених, као резултат дисциплине, имамо проблем са подизањем у Београду", пренео је Вучић.
Вучић је истакао да је све ствар дисциплине и одговорности, и апеловао на све да буду обазриви и да не мисле да је све прошло.
"Гледаћемо да што пре укинемо ванредно стање и забране кретања, али и када то укинемо, када будемо нормално живели, то ће бити нормално под знацима навода. Мораћемо увек да водимо рачуна", рекао је Вучић.
САД минус 4,8, ЕУ минус 3,5, а Србија плус 5 одсто раста
Према првим проценама за први квартал ове године, САД ће бити на око минус 4,8 одсто раста, ЕУ на минус 3,5 одсто, а Србија на плус пет одсто, истакао је Вучић и навео да ће Србија бити број 1, или можда друга у Европи по стопи раста у прва три месеца 2020.
“Мислим да ћемо бити број 1 у Европи, можда број 2, могуће да имамо највећи раст у Европи у првом кварталу. Можда једна земља само да буде испред нас, то ћемо проверити у наредна два, три дана”, рекао је Вучић.
То, каже, не значи да смо ми мање погођени, указује да ће се код нас већи проблем видети у другом кварталу, због априла месеца, али су, истиче, прве процене веома охрабрујуће.
“Зато нам је потребна сарадња са САД, ЕУ. За нас је најбоља вест када Еврозона расте. Немачка, Италија, Француска… најјаче економије Европе морају да расту, да бисмо могли и ми”, констатовао је Вучић, на питање колико ће нашу економију погодити рецесија која се прогнозира у Европи због цовид и у региону.
Вучић је навео и да 66 одсто нашег извоза иде у земље ЕУ, а када се на то дода око 17-18 одсто извоза у земље региона, што је укупно 83 одсто извоза, јасно је зашто је за нас важно да и регионалне економије буду неупоредиво јаче.
Вучић је рекао да ће две земље у региону имати проблем са висином јавног дуга, а да ће Србија гледати да “упумпа” што више новца кроз Гарантни фонд, Фонд за развој, корпоратицне обвезнице, повољне кредите…
“Али, наш јавни дуг не сме да пређе 60 одсто БДП-а, мора да спада у најздравије економије. Морамо да водимо рачуна, да индустријском производњом, грађевинарством, пољопривредом, нашу економију учинимо флексибилнијом и отпорнијом на све могуће догађаје”, рекао је Вучић.
Важно је, каже, и за Србију да ради Шкода, да крене Волво, да раде немачке фабрике, погони немачких фабрика у Америци…, јер је све повезано, и важно је да се опораве америчка и европска економија, а тако ће, каже, расти и бројеви у Србији.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк