Вести

ВУЧЕВИЋ: НЕКОМЕ ОЧИГЛЕДНО СМЕТА ДА СРБИЈА ИМА СВОЈУ ПОЛИТИКУ

Србија је више пута уз разне наслове, у разним медијима била оптуживана или на неки начин увлачена у сукоб Украјине, у контексту да испоручујемо наоружање и војну опрему за једну од зараћених страна. Ја бих волео да прецизно још једном поновим политику и поцизију Србије по том питању, рекао је потпредседник Владе и министар одбране Републике Србије Милош Вучевић.

"Република Србија није извезла ни један метак, ни украјинској ни руској страни за време трајања овог сукоба. Нити смо извозили неким земљама у суседству тим државама које су у сукобу. Јер Србија има своју јасну политику, која је дефинисана кроз оно што смо усвојили на Савету за националну безбедност у фебруару прошле године, и тога се држимо. И ништа се није променило од тада. Врло принципијалан и јасан став, позиција, политика Републике Србије. Некоме то очигледно смета и не дозвољава држави Србији да има своју политику и да мисли својом главом", истиче Вучевић. Да ли је некада долазило до злоупотребе купаца муниције, пре свега, да на неки начин та муниција заврши на ратишту то не можемо да искључимо и не можемо за то окривити Србију. Први прстен око земаља у рату смо искључили да не би дошло до злоупотребе. Оно што је овај пут “интересантно”, свакако и забрињавајуће је да је ово Ројтерс објавио. Овде је промовисао Србију као партнера Украјине. Па да се то дешава, ваљда би о томе ћутао Ројтерс. Нема логике да објаве они којима то одговара да се дешава, они треба да ћуте о томе, јер њима то иде у прилог. Овде је у питању дестабилизација Србије и тражење од Србије да се на овај или онај начин сврстава. Још једном, потпуно свестан деликатности ове ситуације, теме и одговорности, понављам Република Србија не извози оно што наша наменска индустрија производи ниједној зараћеној страни. Ми треба да доказујемо да смо невини. Грађани треба да знају да се ништа није променило у политици Србије, јер све радимо врло јавно.

 

Ово је 38. напад на Србе на КиМ од почетка ове године

Вучевић је истакао да се ситуација на КиМ не смирује, а да осим међународне заједнице која не реагује, не реагују ни неке невладине организације из Централне Србије.

"Прво смо имали причу 24 часа да нико није пуцао, а сад је дошло до тога да су привели сва 4 полицајца за пуцање, имали смо изјаву КФОР-а да они не знају да је косовска полиција пуцала, а онда да су добили ту информацију. Према подацима Канцеларије за Косово, ово је 38. напад само ове године на Србе, а од кад је ту Курти било је 276 напада. И међународна заједница ћути, али ћуте и невладине организације по Централној Србији које се баве правима људи. Бавимо се дрвећем, псима и мачкама, свим тим племенитим бићима, али извините је л’ можете да кажете нешто шта се дешава народу на КиМ. Ови се понашају као да су разуларена банда, иду и пуцају. Они су уплашени за безбедност породице, имовину. Међународна заједница окреће главу на другу страну, забија главу као ној у песак. Курти је све слагао, ми смо у десетој години од Бриселског споразума. Колико вам тачно треба времена да формирате Заједницу српских општина? Па да сте по један принцип годишње кренули да примењујете били бисте на пола пута. Ви ниједан нисте кренули. Србија је неко ко је конструктивни партнер и не жели да добије улогу из деведестих", навео је Вучевић.

 

Обавеза свих нас је да не дозволимо да хероји с Кошара буду по други пут убијени

Вучевић је нагласио да је у јучерашњој посети Сјеници, након разговора са председником општине, положио венац на гроб палог јунака.

"Разлог моје посете Сјеници био је помен датума страдања Ивана Васојевића, водник СФРЈ. Имао је 24 године и ја сам у име председника Републике и Владе положио венац и посетио њихов дом. То је храбра породица, дали су сина за отаџбину, он је погинуо на Васкрс 1999. године. Код њих нема сумње за патриотизам и родољубље, иако су за ту љубав дали најскупљу могућу цену, а то је њихов син. Обавеза свих нас је да не дозволимо да ти људи буду по други пут убијени, та друга смрт је врло тежа јер сте заборавили на њих. А то је радила власт од 2000. до 2012. године. Нисте смели да причате о томе. Од 9. априла све почиње да буде посвећено тој херојској бици, не желим ни да заборавим јунаке са Паштрика. Не желим ни да заборавим јунаке који су ратовали 1998. године. Терали су нас да заборавимо, да нас декодирају национално. Ја верујем да је данас Србија посвећена очувању мира. И Тибору Церни се приближава годишњица. Не смемо да дозволимо да падне сена заборава, то су пре свега били махом млади људи. И поручник Лаовац, некима имена више знамо, неке мање спомињемо, да не замере њихове породице. Као друштво можемо да урадимо оним ветеранима да им помогнемо и олакшамо живот. Свака општина може да им помогне, неки привредник, да не буде да их се сетимо једном годишње, а било је периода кад их се уопште нисмо сећали. Бранили су све нас. Ми смо платили огромну цену, а то не значи да желећи мир заборављамо хероје који су дали животе. Група младих војника је и открила почетак напада на Велики петак, 9. априла, зато што су се налазили на том реону где нико није очекивао агресију и напад на нашу државу. А албански терористи, са НАТО пактом, су одлучили да преко Проклетија почне напад. А после Кошара, кренуо је напад на Паштрик где је по први пут стратешка авијација употребљена на положаје наше војске. Тада је Бил Клинтон објавио да је у једној ноћи убијено 800 припадника војске Југославије. Богу хвала, било је стоструко мање. Зато сам поносан што је држава данас и председник Републике то вратио као културу сећања и да заборав не падне на све те датуме и људе.

 

Да немамо војску сви би нас малтретирали

Вучевић је најавио и спектакл у Батајници, 22. априла на Дан војске, на којем ће сви заинтересовани моћи да виде колико је Војска Србије напредовала у последњих 10 година.

"Видећете један део онога што војска има и чиме располаже као чувар мира и слободе наше државе, као неко ко брани небо и земљу наше државе. То ће бити отворен дан и моћи ће да се виде најновији тенкови, самоходна артиљерија, дронови, авијација, специјалци и много тога што је рађено сваки дан претходних 10 година. То је процес који траје, који се не дешава преко ноћи, већ захтева много рада и много људи је било укључено. Војска Србије је данас далеко јача, него 1999. Што нам је војска јача нама је мир сигурнији. Да немамо војску сви би нас малтретирали, а поготово ове пријатељске државе.

 

 

Извор: ТВ Пинк