Вести

ВУЧЕВИЋ: ДЕО ОПОЗИЦИЈЕ ПОЛИТИЗУЈЕ СИТУАЦИЈУ

Министар одбране у Влади Републике Србије Милош Вучевић оценио је да део опозиционих партија политизује две велике трагедије које су задесиле Србију и користи како би освојили власт, као и да нема никаквог смисла у одлуци да се у знак протеста против насиља организује блокада моста "Газела" и дела међународног ауто-пута у Београду, јер се на тај начин, како је рекао, угрожава безбедност грађана.  

"Замислите, жале за настрадалим у основној школи и у Младеновцу тако што ће да блокирају Газелу. Мени то стварно нема никаквог смисла. Да се борите против насиља и тражите већу безбедност у школама и друштву тако што ћете угрозити безбедност других. Тако што ћете да блокирате ауто-пут или мост "Газелу". Ја не могу да нађем везу", рекао је Вучевић, коментаришући најаве дела опозиције да ће данас на два сата блокирати "Газелу" и додао да је блокада "иживљавање над грађанима".

Додао је да није први пут да се у Србији дешавају трагични догађаји и да је српско друштво не тако давно прошло кроз сличне трагичне догађаје, али да тада није било политизације догађаја.

"Ово је огољена потреба једног дела опозиције да дођу до власти користећи несрећу и трагедију која нас је задесила. Националну и породичну, пре свега оних породица које су ово доживеле. И у том контексту тога до сада није било. Имали смо и раније тешке догађаје, али никада нико то није политизовао као што се то данас ради. И тиме показују да не желе да наш народ буде политички зрео народ и стабилна држава", рекао је Вучевић.

Како је рекао, масовна убиства у ОШ "Владислав Рибникар" и у околини Младеновца позив су на уједињење и на стабилизацију целог друштва и државе.

"Ово није моменат када ћемо гледати коме ћемо откинути главу да би не знам шта урадили или не знам шта исправили. Нити ћете нешто исправити нити ће смањити бол породица. Нити ћете, на жалост, вратити те животе. Ви се бавите просто дневном политиком, односно покушавате да на несрећи и трагедији, без избора, дођете на власт", навео је Вучевић.

Истакао је да је одлука о распуштању Владе и одласка на ванредне парламентарне изборе на председници Владе Републике Србије Ани Брнабић.

"То је пре свега питање за мандатарку да ли ће Влада скратити мандат. То не значи да ће бити неке прелазне Владе. Него ће се ићи на изборе, ако такав буде сценарио. Ако мисле да ће неко с улице да уђе, уместо Владе, Влада може само да каже да ћемо да идемо на изборе. У том смислу може да се скрати мандат па да се раније иде на биралишта, а не да неко замени Владу с улице без избора. Тај сценарио нећете сигурно гледати", рекао је Вучевић.

Истакао је да је Србија кроз историју прошла кроз разна искушења и да је потребно да, након масовних убистава која су се догодила, српско друштво изађе уједињено и јаче.

"Страдање деце је осетљива тема која никога не може да остави равнодушним. Из поштовања према жртвама, страдалима и њиховим породицама потребно је да се Србија уједини, да се стабилизујемо. Да будемо у молитвама са њима. А не да претимо кога ћемо да спалимо, обесимо или срушимо. Није ово "дивљи запад", па да тражите неког кога ћете да вешате", рекао је Вучевић.

 

Србија остаје посвећена очувању мира и стабилности

Србија остаје посвећена политичком дијалогу, пре свега очувању мира и стабилности, то је наш национални и народни интерес, рекао је министар Вучевић поводом изјаве посланика Демократске партија Косова Хисена Берише да је "Косово спремно за рат ако се наруши његов интегритет и суверенитет".

"За разлику од њих ми не дајемо бомбастичне изјаве и не играмо се ратних игрица, него покушавамо да дођемо до историјског договора који би био од значаја за Србе и Албанце", изјавио је Вучевић.

Навео је да Србија верује у суживот Срба и Албанаца на овим просторима, а не у сукобе и ратове, јер према његовим речима, то не води ка решавању, него ка погоршавању односа.

Министар Вучевић додао је да је према Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација, као и у складу са међународним јавним правом, јасно дефинисано где су границе Републике Србије.

"Границе Србије су на Шар-планини и на Проклетијама, нема потребе да се играју географије, географија је јасно оцртана и јасно дефинисана у смислу територијалног суверенитета и површине једне државе", рекао је Вучевић.

Како је рекао, Србија ће и даље бити фокусирана на проналазак договора са Албанцима. 

"Оно што ме забрињава јесте потпуно одсуство слуха у Приштини, не само за постизање неког договора, него пре свега за разумевање да је за Србију црвена линија да било ко покуша да протера Србе са Косова и Метохије", оценио је Вучевић. 

Вучевић је рекао да је Србија у стању да чува безбедност свог народа на територији Косова и Метохије, као и да Приштина треба да се врати за преговарачки сто и формира Заједницу српских општина, која је дефинисана Бриселским споразумом.

 "Нека се они лепо врате за преговарачки сто, то је много паметније, за почетак да формирају Заједницу српских општина у складу са принципима који су дефинисани и у Бриселским споразумом и у Споразуму из 2015. године који је пратио, односно изашао из Бриселског споразума", рекао је Вучевић.

На питање да ли изјаве попут оне коју је дао посланик Демократске партија Косова Хисен Бериша мењају став и политику Србије, Вучевић је одговорио да политика Србија остаје иста и да се она неће мењати.

"Наша политика остаје иста, не можемо ми мењати нашу политику зато што неко од њих даје неодговорне изјаве, то је питање за њих. Ми морамо да останемо смирени и рационални, да нас не понесе тај емотивни набој, не стидећи се својих емоција, али не смете се сада тркати у бомбастичним изјавама", рекао је Вучевић. 

Вучевић је поручио албанским политичарима који шире запаљиву реторику да треба да се сете да је "човек слуга сваке изговорене речи, а господар неизговорене".

 "Албанци треба да мало поведу рачуна шта изговарају и да разумеју и да је и албански интерес да буде мир и да постоји суживот са Србима, као што је српски национални интерес да чувамо мир и стабилност и да пробамо да дођемо до политичког договора са Албанцима", закључио је Вучевић.

 

 

Извор: Танјуг