СЕЛАКОВИЋ: СРБИЈА И РЕПУБЛИКА СРПСКА ЖЕЛЕ БОЉИ СТАНДАРД ЗА ГРАЂАНЕ
"Република Србија и Република Српска не деле само заједничку прошлост и данашњицу, већ и будућност, јер желимо да нашим грађанима олакшамо и омогућимо бољи животни стандард и да им олакшамо оне услуге које наше републике пружају", изјавио је министар за рад, запошљавање борачка и социјална питања Никола Селаковић након састанка у Бањалуци са министром у Влади Републике Српске за здравље и социјалну заштиту Аленом Шеранићем.
Селаковић је истакао да је заједнички циљ да се у оквиру система два Министарства, размене искуства и спајају стручни људи из области социјалне заштите, јер према речима Селаковића, без обзира да ли су то установе за смештај корисника из области социјалне заштите, или су то центри за социјални рад, или различита струковна удружења, важно је да једни са другима сарађују и међусобно се помажу где год је то могуће и потребно.
Подсећајући да Република Србија и Република Српска, у складу са Споразумом о успостављању специјалних паралелних односа, имају могућност да продубљују сарадњу и у области социјалне заштите, Селаковић је истакао да је договорено да се у најскоријем року дефинише текст Споразума између два Министарства у области социјалног старања, који би се нашао на заједничкој седници влада Републике Србије и Републике Српске.
Такође, Селаковић је ресорном колеги Шеранићу понудио различите врсте искустава у досадашњем раду Министарства, а која су на првом месту у вези са дигитализацијом система социјалне заштите. "Република Србија је донела законе којим је успоставила, са једне стране регистар Социјалне карта, а са друге стране информациони систем социјалне заштите СОЗИС. Њихова примена, са једне стране, доприноси много бољој и праведнијој расподели средстава, које држава даје кроз социјалну заштиту, а са друге олакшава и унапређује рад запослених, кроз дигитализацију процеса", нагласио је Селаковић.
Напомињући да систем информационе заштите СОЗИС, који се од овог месеца у Србији активније примењује, Селаковић је рекао да је тај систем омогућио дигитализацију 511 различитих врста поступака, које код нас грађани остварују у оквиру центара за социјални рад.