СЕЛАКОВИЋ: 270 МИЛИОНА ЗА САВЕЗЕ УДРУЖЕЊА ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић изјавио је да је ове године износ средстава за Удружења особа са инвалидитетом повећан у односу на 2021. и 2022. годину за 20 милиона динара, тако да ће ове године бити додељено 270 милиона.
Селаковић је приликом потписивање уговора о финансирању Савеза удружења особа са инвалидитетом за 2023. годину рекао како је за велики број савеза ово једини извор финансирања, због чега је данашње потписивање уговора и финансирање од виталног значаја.
"Овај вид подршке који реализује Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања важан је за савезе и удружења којих има преко 520 и ова удружења окупљају 127.528 чланова са инвалидитетом", рекао је Селаковић.
Додао је да је ова врста помоћи само један од корака за изградњу "Србије без баријера", кампање која је покренута у јануару 2020. године у сарадњи са Националном организацијом особа са инвалидитетом Србије.
"То није само када негде направимо приступну рампу, или тактилне легенде у музејима, све што ради Сектор за заштиту особа са инвалидитетом у Министарству је усмерено на изградњу Србије без баријера", оценио је Селаковић.
Селаковић је рекао да настављају са акцијом прављења Србије без баријера, па ће, поред уговора, наставити са конкурсима и да ће што већи број локалних самоуправа бити обухваћен том акцијом.
Рекао је да, иако Србија још увек није чланица ЕУ има пример да, по угледу на високо развијене земље ствара друштво једнаких шанси за све, без обзира на врсту инвалидитета, а да је Министарство ту да помогне да се разлика што мање осети.
Селаковић је објаснио да је један од циљева помоћ за 61 предузеће за професионалну рехабилитацију у Србији које запошљава особе са инвалидитетом, како би им помогли да нађу посао да би могли да живе достојанствено.
"Ове године су одобрена средства у износу од 625 милиона динара из буџета за ова предузећа, а кроз мере активне политике запошљавања које се спроводе кроз Националну службу за запошљавање, 550 милиона динара обезбеђено је подршци за запошљавање особа са инвалидитетом", оценио је Селаковић и додао да у мерама које спроводи Министарство желе да обухвате све старосне категорије особа са инвалидитетом.
Рекао је да када су у питању млађе особе са инвалидитетом, они се много лакше запошљавају у поређењу пре десет година, поготово ако су професионално оспособљени, без обзира на врсту хендикепа.
Селаковић је истакао и да проблем настаје код особа које имају преко 40 година старости, јер ту има највише незапослених.
Поручио је да Министарство наставља на изради посебног закона о удружењима особа са инвалидитетом, и оценио да Србија може да направи боље прописе од постојећих који су анализирани, и да је то нешто по чему Србија може да постане попут држава ЕУ.
Комисија за вредновање је имала тежак задатак да оцени пријаве и и тај задатак резултирао је са 33 савеза која добијају средства, рекао је Селаковић.
Два савеза добила су средства у траженом износу, девет савеза је добило повећање од 10 одсто у односу на 2022. годину која је референтна, пет савеза је добило повећање од седам одсто, три савеза су подржана уз повећане од пет одсто, 11 савеза подржано је уз повећање од три одсто, а три савеза нису добила повећање у односу на прошлу годину, објаснио је Селаковић.
"Међу онима који су поднели пријаве а нису добили средства, су они који нису правдали трошење средстава на ваљан начин и зато је важно радити у складу са законом и поштовати прописе. То је гарант да ће сваки динар завршити тамо где је најпотребнији", закључио је Селаковић.
Извор: Танјуг