Вести

Мали: "Србија 2025" биће историјско дело које остаје иза свих нас

Министар финансија Синиша Мали сматра да је Влада заслужила оцену четворку, јер увек може боље. Важно му је да остане у тиму председника Србије и СНС Александра Вучића, али не размишља о својој позицији у новој влади после предстојећих избора.

Сматра, међутим, да односи с потенцијалним коалиционим партнерима у будућности морају да се промене јер су упадљиво изостајале њихове реакције када је опозиција ударала на власт, па су политичку борбу препуштали СНС. Говорећи о свом докторату, рекао је да се каје што га није поцепао, иако је процес који је водио ка поништењу рада на којем је радио три године, како је рекао, био политички.

* Председник Вучић је најавио инвестициони план од 10 милијарди евра, а за овај викенд најављена је презентација тог плана развоја државе до 2025. Да ли све то може да прати државни буџет?

- Наравно. Године 2014. кренули смо у тешке реформе, али данас имамо позитивне стопе раста, суфицит у буџету четврту годину заредом, никад мању незапосленост, јавни дуг под контролом... Планом „Србија 2025“ желимо да после 2025. не постоји грађанин који нема прикључак за воду, канализацију, да је Србија умрежена ауто-путевима, сви локални путеви сређени... Вучић ће представити план развоја и у просвети, здравству, туризму, заштити животне средине, градњи фабрика за пречишћавање отпадних вода, станова за младе брачне парове, изградњи прве линије метроа у Београду... Новац за то обезбеђујемо и из буџета и из разних кредитних линија.

* Има ли тај план „Србија 2025“ везе с почетком кампање пред изборе на пролеће?

- Нема апсолутно никакве везе. За нас је „Србија 2025“ само логичан наставак реформи које смо започели 2014. То хоћемо да завршимо у наредних пет година и да то буде историјско дело које остаје иза свих нас. То је визија и идеја председника Вучића.

* Да ли ће у 2020. бити новца за национални стадион?

- Већ смо у буџету за 2020. определили 250 милиона евра за изградњу националног стадиона. Очекујем да наредних дана буде изабран пројектант, пошто је тендер при крају. Четири понуде су пристигле. Пројекат ће да дигне тај део Београда јер мастер план покрива 600 хектара. Ту ће бити и стамбени, пословни квартови, забавни паркови... Спорт је одавно престао да буде само спорт, то је и бизнис. Гради се девет нових стадиона у градовима широм Србије, од чега ће у првој фази бити изграђено њих шест.

* Да ли себе видите и у наредној влади?

- Не размишљам о томе. Мени је важно да будем у тиму Александра Вучића.

* Kоју оцену дајете овој Влади?

- Влада је радила врло добро, дакле, оцена четири. Ана Брнабић ради одличан посао као председница Владе. Али увек остављам могућност и потребу да будемо бољи, ефикаснији, да радимо више и идемо на одличан успех. То је као када се спремате за маратон. Истрчали сте маратон, али знате да уз боље припреме можете да остварите и бољи резултат.

* Уочи седнице ГО СНС, која је заказана за недељу, Вучић је најавио промене уз оцену да у партији доста бахатих, нерадника, оних који су злоупотребили функцију и не заслужују његово и поверење грађана Србије. Очекујете ли корените промене?

- У потпуности се слажем са њим. Не бежимо од одговорности. На више примера је СНС то доказао. Где год је била индикација да је неко од наших чланова направио нешто што је супротно закону, они су осетили последице - тај је процесуиран и(ли) је трпео последице у странци.

* Поново је председник указао на злоупотребу ротације, наводећи да то неки доживљавају као статусни симбол?

- То говори о њему и његовој скромности. Сви треба да следимо његов пример. Не знам ко се вози под тим ротацијама. Ја најчешће дођем и вратим се својим колима. Возим се често сам. Нисмо ми богомдани, ми смо само особе које смо добиле прилику да мењамо Србију набоље. Kоначно, то зависи од личног васпитања.

* Kако сте ви схватили одлуку дела опозиције о бојкоту избора?

- Мислим да се томе придаје много већи значај него што би требало. Господо, ако хоћете да изађете на изборе, учините то. Али ако неће, не морају. Нема то везе ни са изборним условима, нити са ситуацијом у медијима, како то они покушавају да представе, већ са тим да они немају политику и програм. Народ неће политику мржње и личних напада, превасходно на председника Вучића и његову породицу.

* И ви сте често на мети прозивки опозиције?

- Сви који се боре да Србија иде напред на мети су њихових напада. То су људи који и даље желе да имају приватну корист од напретка Србије. Ђилас је од 2008. до 2012. зарадио у својим приватним фирмама 619 милиона евра. У истом периоду Београд је дошао на 1,2 милијарде евра дуга. Дакле, град пропадао, он се богатио. И сад кад је видео да поново има новца у каси, он би да се врати и опет заради паре за себе. Вук Јеремић досад није одговорио зашто су на његов рачун паре уплаћивале стране амбасаде. Марко Бастаћ венчаном куму стави кесу на главу због заједничког посла... Па је ли то политика? Ништа од њих конструктивно нисам чуо, чак ни критику, а камоли шта би то они боље радили од нас. Шта би он урадио по питању KиМ, регионалне сарадње, економије, младих, образовања...

* Чини се као да су у политичкој борби дозвољена сва средства, удара се и на породице... Неки су уочили одсуство реакције коалиционих партнера, најпре СПС и Ивице Дачића, али и изостанак напада опозиције на социјалисте?

- То је јасно њима и замерено. Скренута им је пажња на то. Учиниће све да буду ту поред вас, али када је проблем, онда је то борба СНС. Мислим да ће се разговори тек водити после избора, али да ћемо на другачији начин причати с потенцијалним коалиционим партнерима. Неке ствари сигурно треба да се промене. Ако смо заједно у нечему, ако гурамо напред, ако смо ми из СНС ту да вас бранимо, онда то мора да важи и за вас.

* Kако сте доживели одлуку о поништавању свог доктората?

- Није ми било лако. Kако да ми буде када нека политичка комисија одузме нешто за шта сте се борили, писали, радили... То је, нажалост, процес који траје пет година. Потпуно политички. Цео свој живот био сам најбољи ђак, студент. И тај докторат био је врхунац академске каријере, писао сам о теми којом се бавим већ 20 година. Али - није важно. Требало је можда да га исцепам раније, али ту смо где смо. Важно ми је да моје знање мени нико не може да одузме. Глас народа ми је важнији од гласа чланова једне политичке комисије.

* Шта вам је Вучић рекао на крају целог тог случаја?

- Рекао ми је да сам испао будала што га нисам поцепао. И да је на тај начин требало да покажем шта заиста мислим о свима њима и да, на крају крајева, напишем и нови. У том тренутку једноставно нисам реаговао на прави начин. Било ми је тешко да се тек тако одрекнем нечега на чему сам радио три године због неких људи који се баве политиком. И Ђилас и Трифуновић, то се види по изјавама које су давали, знали су унапред исход. Свима је било океј што је група политички мотивисаних студената блокирала Универзитет. Да сам ја блокирао Ректорат, обесили би ме на Теразијама. Њима је све било дозвољено. Очигледно је то био део политичке хајке и кампање.

* Да ли радите нови докторат?

- Размишљам о томе. Имам времена да у наредних шест-седам месеци размислим да ли ћу евентуално и на ком факултету то да урадим.

 

О буџету

БОЉИ СТАНДАРД ГРАЂАНА

* Јесте ли задовољни буџетом за 2020?

- Презадовољан сам. Подсетићу, имали смо позитиван ребаланс за 2019. због вишка новца у односу на онај што смо планирали. Тај вишак новца усмерили смо како за подизање плата у јавном сектору, што је кренуло 1. новембра, тако и за још веће инвестиције у путну и железничку инфраструктуру.

Буџет за 2020. је прекретница економске политике Владе зато што са повећањем плата и пензија и са никада више новца који инвестирамо у развој инфраструктуре желимо да убрзамо стопе раста наше економије. И Светска банка каже да стопа раста од седам одсто није недостижна. То желимо да достигнемо заједно с пројектом „Србија 2025“. Најважнији циљ је да у што краћем периоду подигнемо животни стандард грађана Србије.

 

Извор: Kурир