Вести

МАЛИ: ИМАМО ДОВОЉНО НОВЦА, СПРЕМНИ СМО И ЗА ГОРИ СЦЕНАРИО

Србија има довољно новца, стабилне финансије и спремна је и за много гори сценарио кризе у свету, поручио је министар финансија, Синиша Мали.

Мали је тако одговорио на питање како види то што се политичка сцена узбуркала јер иду и избори, што ће додатно подићи тензије, као и да ли то може да наштети консолидовању економије после удара епидемије корона вируса.

Мали је нагласио да по питању наше економске политике може да каже да је кроз ребаланс буџета у потпуности спроведен програм економских мера и да имамо сав новац да се он спроведе до краја.

Такође, води се рачуна о висини јавног дуга и стабилности јавних финансија, а исплаћујемо и све своје обавезе, пензије и минималце на време и друго.

"Пратимо ситуацију у свету, Србија је тренутно потпуно стабилна и сигурна и немамо проблем са обавезама и тако ће бити до краја године. Увек смо спремни за гори сценарио, што стално говори и председник Вучић. Наше пројекције су увек много конзерватнивије и горе него што стварно очекујемо".

Мали је рекао да то да ли ће доћи до горег сценарија не зависи од нас, али да смо у сваком случају спремни.

Мали додаје да је држава обезбедила стабилне финансије, добар и снажан програм, да градилишта раде и да зато очекује много боље резултате од пројекција које сада имамо.

 

Лични подаци ће бити заштићени

Мали је изјавио  да ће лични подаци грађана, које ће морати да оставе приликом пријаве за уплату од 100 евра, бити заштићени, као и да је регистар у којем ће се наћи ти подаци, привремен, и биће обрисан након поделе тог новца.

"Апсолутно ће подаци бити заштитћени. Видећете како систем ради, и на портал трезора и преко кол центра. Немамо бојазана нити могућност злоупотреба", рекао је Мали.

Мали је појаснио да је, по Уредби, реч о привременом регистру, који ће престати да постоји када се исплати 100 евра.

"Сате сам провео и са запосленим у ИТ канцеларији и у Трезору, да се такав систем направи да безбедносно никакав проблем не можемо да имамо. Грађани могу да буду спокојни", рекао је Мали.

Он је позвао је грађане да се пријаве у што већем броју за 100 евра, што, додаје, није мали новац, додајући да је поносан што је у буџету пронађен простор за такву меру, која показује подршку државе, али и шири оптимизам.

"Kада покрећемо економију, веома је важан психолошки ефекат, важан је оптимизам који људи треба да виде после месец и по дана не тако добре ситуације. Тај оптимизам ми желимо да добијемо и кроз исплату ових 100 евра", рекао је Мали.

 

Без посла остало 7.317 људи

Мали је изјавио је да се Националној служби за запошљавање (НСЗ) од почетка ванредног стања јавило 7.317 људи који су остали без посла и оценио да то није велики број у поређењу са бројкама од неколико милиона људи у САД, али и у развијеним европским земљама.

Мали је рекао да је држава успела да спречи повећање броја незапослених у време вируса корона захваљујући пакетом помоћи од 5,1 милијарду евра, што је многе, каже, задржало на послу.

Мали је подсетио да је реч о четири мере - уплати минималца за три месеца микро, малим и средњим предузећима, одлагање пореза и доприноса, пријава за јефтине кредите код Фонда за развој и исплата директне помоћи од 100 евра пунолетним грађанима.

Рекао је да је од Фонда за развој до сада јефтине кредите добило 176 компанија, док је око 3.000 поднело захтев, а позвао је и друге компаније да узму јефтине кредите, јер је то, навео је, новац за њихову ликвидност и обратна средства.

Говорећи о гарантној шеми од две милијарде евра, Мали је рекао да се банкама до сада јавило 80 одсто њихових клијената, односно, микро, малих и средњих предузећа за ту врсту помоћи.

Подсетио је да је пензинерима и мартовска пензија исплаћена на време, уз једнократну помоћ од 4.000 динара, као и да ће априлска пензија бити исплаћена на време 9. и 10. маја.

Мали је додао да ће 15. маја бити исплаћено 100 евра пензионерима и корисницима социјалне помоћи, док ће за остале грађане који желе ову помоћ пријава кренути од 15. маја и трајаће до 5. јуна.

"Свако ће имати прилику да се пријави за тих 100 евра, или онлајн преко портал Управе за трезор или преко кол центра. Очекујемо велики успех и када је ова мера у питању", рекао је Мали.

На питање шта је са онима који су радили "на црно", не воде се као незапослени и немају примања, Мали је истакао да држава ту не може да помогне и истакао да је ова криза управо показала колико је важно да се запослени боре са послодавцем да не раде "на црно".

"Јер, када радите ''на бело'', имате уговор о раду, плаћате порез и доприносе, имате и могућност да вам држава помогне. Kако некоме ко ради ''на црно'', ко се није пријавио служби за запошљавање, држава да помогне", упитао је Мали.

Он је рекао да је ово и прилика да се направи већи притисак на све послодавце.

"Инспекција ради свој посао. Ми смо велики број људи из ''сиве'', ''црне'' зоне превели у ''белу'', остали су још неки ''црној" зони. Ово је важно да покушамо да их ''вратимо у нормалу'', јер када држава може да препозна и може да им помогне", рекао је Мали.

 

Помоћ Ер Србији да се још боље позиционира на тржишту

Држава ће сигурно помоћи свом нациналном авиопревознику Ер Србији, поручио је Мали и додао да се размишља о томе да се евентуално купи још неки авион како би се српски авиопревозник још боље позиционирао на тржишту.

"Да видимо можда да искористимо прилику да купимо још неки авион и тако искористимо тржишну празнину која настаје, јер велики број авиокомпаија иде у стечај и банкрот. Ер Србија неће и не иде", поручио је Мали одговарајући на питање новинара да ли ће наша држава помоћи своју авиокомпанију као што то раде друге земље у свету.

Рекао је да је циљ да се Ер Србија још боље позиционира после ове кризе.

"Јуче сам имао састанак са представницима Ер Србије и сигурно ћемо помоћи. Видимо колико друге земље помажу својим националним авиокомпанијама", навео је Мали.

Мали додаје да без Ер Србије не би имали како да вратимо наше грађане који су били по разним деловима света, кад је криза почела, као и да не би имали чиме да довеземо заштитну опрему, респираторе и друго.

"Сада се види зашто је важно да имате национану авиокомпанију. Kада су 2013. причали о томе да су три симбола нациналног суверетнитета једне земље: застава, химна и национална авиокомпанија, велики број људи је био скепитачан, а сада се показло у овим условима колико је важно да имате самосталну, независну и јаку авиокомпанију", рекао је Мали.

Такође, истиче да тренутно не може да каже колико и на који начин ће држава помоћи Ер Србију, пошто су у току разговори и прављење пословних планова.

 

Данас или сутра решења за слободне уметнике

Мали је рекао да ће данас, а најкасније сутра држава изаћи са решењем за слободне уметнике.

„Разговарао сам и са премијерком о томе, није било једноставно, јер је њихов правни статус релативно недефинисан, али данас, а најкасније сутра изаћићемо са решењем за њих“, рекао је Мали.

Мали је рекао да ће свима који су угрожени влада и држава помоћи.

 

У наредним недељама нормализација привреде

Мали очекује да ће се у наредним недељама нормализовати ситуација у привредом животу Србије.

Мали је рекао да се очекује отварање тржних центара и оних предузећа која још нису отворена.

"Kада почне да функционише превоз, очекујем да ће цела Србија радити и да ћемо зарађивати", рекао је Мали и додао да је држава показала да је спремна да пружи подршку.

"Идемо напред да радимо и градимо Србију, нема предаје", поручио је Мали.

На питање новинара да ли има информације о томе да су кооперанти Бенетона и Јуре отпустили у Нишу неколико стотина радника, Мали је рекао да нема та сазнања и податке и да ће се распитати да ли је то тачно.

"Распитаћу се шта се дешава, јуче сам био у току са ситуацијом у Јури, али то се односило на сумње на корона вирус у једној смени и ти радници сада имају прегледе, а они који су негативни на вирус од понедељка ће се вратити на посао", рекао је Мали.

 

Увећање плата здравственим радницима је трајно

Мали је рекао да је увећање плата здравственим радницима од 10 одсто трајно, а не привремено, како су, каже, наводили поједини медији.

Према његовим речима, у наредним недељама када парламент буде могао да заседа, то повећање ће бити утврђено кроз Закон о буџетском систему.

Мали је навео да је ове недеље испаћена увећана плата здравственим радницима за 10 одсто у односу на мартовску, додајући да је то још једно испуњено обећање државе.

Kако је навео, медицинске сестре са, на пример, Инфективне клинике примиће плату у висини од 54.166 динара, а лекар из исте установе 105.896 динара, док је, каже Мали, у марту 2011. имао 64.000 динара.

"Ово је наш вид подршке нашим здравственим радницима који су највећи терет током вируса корона преузели на себе", рекао је Мали.

 

Трајно и запослење и повећање плате здравственим рад

Мали је изјавио да је запошљавање здравствених радника, које је уследило због епидемије вируса корона током ванредног стања, трајно, као и повећање њихових плата.

Реч је и трајном повећању зарада и о трајном запошљавању свих људи који су добили посао, подвукао је Мали.

Мали је појаснио да је разлог за то што су новозапослени добили уговоре на по три или шест месеци, у томе што је све урађено на основу Уредбе коју усваја влада, јер није радио парламент, а сада треба да се промени Закон о буџетском систему, који дефинише основице и коефицијетне.

На питање да ли то значи да ће здравствени радници који су запослени у ванредном стању након истека садашњих уговора, Мали је одговорио потврдно.

 

Циљ да Ер Србија што пре лети, не зависи само од нас

Мали је рекао да ће се авиосаобраћај из Србије успоставити у складу са тиме како он буде организован и у другим земљама и да је циљ да „Ер Србија“ крене да ради што пре и у што већем и бољем капацитету, али да то не зависи само од нас.

Одговарајући на питања новинара да ли је реално са се у периоду од 25. маја до 1. јуна обнови ваздушни саобраћај, он је рекао да сада то не може да се каже, али да је од 18. маја најављено отварање београдског аеродрома и да је Ер Србија спремна да лети на оне дестинације на које може да слети, односно градове који буду отворили своје аеродроме за путнике.

„То ће зависти и од других земаља, односно тога какав је њихов план постепеног отварања граница и авиосаобаћаја“, рекао је Мали.

Мали је рекао да верује ће већина градова организовати мере и процедуре по угледу на то како је то учињено у Бечу.

Мали је додао да је направљена и такозвана конзервативна пројекција пословања Ер Србије која предвиђа и мању искоришћност седишта у односу на период пре кризе.

„Видећемо.., кренућемо један по један град, један по један лет у складу са тиме како се остали аеродроми буду отварали. Циљ нам је да Ер Србија крене да ради што пре и у што већем и бољем капацитету али то не зависи само од нас“, рекао је Мали.

 

У протекле 2 недеље на посао се вратило 52.900 радника

У последње две недеље 52.900 радника вратило се на посао у 512 компанија у нашој земљи, изјавио је  Мали и навео да су то последњи подаци Привредне коморе Србије.

Мали је навео и да се на градилишту Београда на води радило 2.100 радника, што је, каже, исти ниво као и пре вируса корона.

"Отврањем фабрика и враћањем људи на посао ушли смо у пуцањ наставка развоја привреде. Не желимо да заостајемо, желимо да искористимо сваки дан и зато мислимо и сигурни смо да ће нам раст наше економије бити бољи од свих предвиђања који је дао и ММФ и Европска комисија", рекао је Мали.

Мали је рекао и да је стопа раста нашег БДП-а у првом кварталу ове године износила пет одсто, док је у еврозони износила -3,3 одсто.

Одбацио је и тврдње поједних економиста који кажу да је методологија обрачуна БДП-а иста у Србији, Немачкој и еврозони.

"У појединим медијима појавиле су се приче да методологија по којој се обрачунава БДП у Србији и у ЕУ и у Немачкој није иста. То није истина. Апосолутно је иста методологија, то је методологија Еуростата", објаснио је Мали.

 

У понедељак предлог мера за помоћ туризму, угоститељству

У понедељак ће у Привредној комори Србије (ПKС) бити одржани завршни састанци са удружењима туризма и угоститељства, као и транспорта и логистике, након којег се очекује конкретан предлог мера са којим ће Влада Србије изаћи да помогне овим секторима, изјавио је Мали.

Истакао је да су ови сектори током епидемије вируса корона највише погођени.

“Имали смо састанак Kоординационог тела на којем смо прошли кроз предлог мера које се односе секторе који су највише погођени, а који иначе већ користе мере Владе Србије. Ми ћемо у понедељак имати завршне састанке у ПKС и тада очекујте конкретан предлог секторских мера”, рекао је Мали.

Истиче да је анализа како је криза утицала на те секторе већ урадења и поновио да ти сектори већ користе програм мера, као што су, наводи, исплата минималца, јефтине кредите код Фонда за развој, одложено им је плаћање пореза и доприноса на зараде.

Изразио је наду да ће се у понедељак на састанку наћи решења које које ће бити добро и за Владу Србије и за њих.

Упитан очекује ли да ће Србија на крају године имати позитиван привредни раст, пошто ће многе земље у Европи бити у минусу, Мали је рекао да чврсто верује да можемо то да постигнемо и подсетио да је ребалансом буџета пројектован најмањи пад у Европи и највећи раст од 1,8 одсто.

“Отварамо економију и пре него што смо мислили, пошто смо процењивали да ће то бити у јуну, али захваљујући епидемиолошкој ситуацији отварамо је у мају и зато мислимо да можемо бити позитивни на крају године, што би било равно светском чуду, јер би то остварили у време највеће кризе кроз коју пролази цео свет”, рекао је Мали.

На питање колико ће се држава задужити, Мали је рекао да је предвиђено да задужење износи 455 милијарди динара, у домаћој валути, као и у износу од око три милијарде евра.

Мали је рекао да је ребалансом буџета пројектовано да до краја године удео јавног дуга у БДП-у буде 58,4 одсто, што значи да ће бити испод кријтеријума Мастрихта од 60 одсто.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк