Вести

МАЛИ: ДАНАС ПЕНЗИЈЕ РАСТУ, БДП РАСТЕ, СРБИЈА РАСТЕ

Кад се утакмица решава тек пуцањем пенала, значи да је било напето, а голови су стизали подједнако са обе стране терена. Данас је наш најангажованији критичар, Душан Никезић, потпредседник Странке слободе и правде, стигао до анализирања „пенала“ у српском буџету. То значи само једно, да је већ испуцао све претходне ставке и да и даље не успева да нађе решење за утакмицу у којој слабије трчи.

Да не филозофирамо Никезићу, него да једноставно – погледамо семафор.

Били сте на позицији када сте могли да одлучујете о градњу путева, фабрика, болница, школа у Србији. Камо среће да смо, када су вас грађани сменили на изборима, морали да пребројавамо колико сте километара путева и пруга изградили, колико сте болница, школа, вртића подигли из темеља, колико сте радних места отворили, далеко било, инвестиција привукли.

Празну књигу смо затекли, Никезићу, нисмо имали шта да бројимо.

Данас је једноставно. Где год да погледате видите резултате рада протекле деценије. Видите километре новоизграђених ауто-путева, видите градилишта на којима ничу нове болнице, видите градилишта на којима ничу темељи нових радних места, видите ММФ који, за разлику од вашег времена, одлази задовољан из Србије.

Ви сте их отерали. Од вас су побегли и наши грађани јер нису имали посла. Након вас смо отворили 400.000 радних места више, након вас се у Србију слива 4,4 милијарди евра страних инвестиција, након вас је просечна плата изнад 700 евра, пензије расту, БДП расте, Србија расте.

Немојте, Никезићу, тестирати интелигенцију наших грађана, јер је за поређење времена у коме живе довољно да погледају само у своју кућу. Не морају да обилазе силна градилишта да би видели ко ради у њиховом интересу.

А, немојте тестирати ни интелигенцију економских стручњака на још једној лекцији коју сте пропустили.

Објаснићу Вам термине који су у банкарском свету јасни и прецизни.

То о чему причате је стандардна накнада код пројектног финансирања, не само код нас, него у целом свету, и постојала је и у време када сте ви уговарали зајмове. Додуше, разлика је у томе што ви тада нисте ништа градили и пројектовали. Управо ова накнада је начин на који се штеди на трошковима. Да вам објасним, накнада служи да се камата плаћа искључиво на потрошени део зајма, а за остатак који треба да се потроши у време извођења пројекта се обрачунава значајно нижа накнада од камате по кредиту.

Дакле, пошто сваки пројекат има свој циклус, средства се повлаче по изведеним радовима како би се намирили трошкови. Дакле, делимично се повлачи кредит и плаћају само изведени радови. Мало јасније? Идемо даље.

По дефиницији, накнада на неповучена средства је накнада коју зајмопримац плаћа зајмодавцу за обећање да ће му бити доступан одређени износ кредита током одређеног временског периода. Ова накнада се обично наплаћује на неискоришћени део одобреног кредита и компензира зајмодавца за трошкове држања средстава на располагању.

Накнада за обавезу може бити фиксна или променљива, а обично се изражава као процентуални износ у односу на неискоришћени део кредита. Ова накнада се наплаћује зајмопримцу током периода у којем кредит стоји на располагању, а пре него што се средства повуку и почну да се користе.

Оно што је важно то је да је учешће трошкова по накнадама у односу на стање јавног дуга Србије константно последњих 14 година и креће се око 0.03 - 0.04 одсто у односу на јавни дуг. Учешће накнада на неповучена средства се годинама одржава на прихватљивом и ниском нивоу, што значи да нема одступања која могу да укажу на проблем, кашњења приликом коришћења зајмова или задржавања средстава по кредитима, нити да овај трошак расте брже од задуживања.

Добили сте још једну лекцију. А сада испуцајте још тај један пенал који вам је остао, па да Србија настави да побеђјује у својим утакмицама. Лепо јој иде, хвала, рекао је потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали.

 

 

 

Извор: Танјуг