Вести

ГОЈКОВИЋ: ХРАБРОСТ ЈЕ ЗАИСТА ЖЕНСКОГ РОДА

Да је храброст заиста женског рода најбоље потврђују актуелни примери младих глумица Милене Радуловић и Иве Илинчић, рекла је данас министарка културе и информисања Маја Гојковић на конференцији о стању родне равноправности у Скупштини Србије.

Гојковић  је рекла да су управо те две глумице скупиле храброст и јавно проговориле о сексуалном насиљу, које су доживеле, додајући да је од изузетног значаја то што су добиле подршку друштва.

“Горак укус остављају неумесни коментари којима су појединци показали да не разумеју патњу и тортуру кроз коју су оне прошле, да немају емпатију. Они чак постављају питања зашто је до сада ћутала и слично. То само показује да и у оваквим ситуацијама, када заиста морамо да будемо јединствени у осуди сексуалног насиља, има појава омаловажавања жртава и говора мржње, колико год они били у мањини”, рекла је Гојковић.

Гојковић  је поручила да борба против стигматизације жртава сексуалног насиља у јавности мора бити интензивнија да би и друге жене биле спремне да пријаве злостављање.

“Неопходно је да осигурамо да жене не морају да прелазе додатне препреке када одлуче да проговоре о злостављању, физичком, сексуалном или психичком насиљу”, рекла је Гојковић.

Гојковић је такође приметила да говор мржње, као и у другим деловима Европе и света није искорењен и да га најчешће у стопу прате различите предрасуде и стереотипи, те да се понекад стиче утисак да је жене лако вређати, омаловажавати и понижавати.

“За свако супростављање говору мржње потребна је и посебна храброст, јер се жртва тог говора често не суочава само са конкретним говором мржње, већ и са прећутном сагласношћу дела заједнице. Истовремено, говор мржње према коме год да је усмерен никад не угрожава само оне којима је упућен, већ трује читаву јавну сферу и читаво друштво”, истакла је Гојковић.

Гојковић  је додала да је због тога неопходно да се читаво друштво супростави говору мржње.

“У тој борби важно је да радимо на подизању свести о проблему. Истовремено, подједнако је значајно да промовишемо толеранцију, међусобно поштовање и културу дијалога”, рекла је Гојковић.

Гојковић је поручила да медији не смеју да подгревају предрасуде, већ и сами морају да им се супротставе.

“Сведоци смо да се жене у јавној сфери често суочавају са тиме да их медији третирају на другачији начин него мушкарце. Ако сте жена, медији се повремено много више баве вашим физичким изгледом, тиме шта сте обукли, него тиме шта ви радите и шта су ваши резултати”, рекла је Гојковић.

 

 

 

Извор: Танјуг