Вести

БРНАБИЋ: СРБИЈА ЖЕЛИ ДА ПОКАЖЕ СОЛИДАРНОСТ И ПОДРШКУ АЛБАНСКОМ НАРОДУ

Србија ће донирати Албанији два милиона евра помоћи за санирање последица прошлогодишњег земљотреса, изјавила је премијерка, Ана Брнабић, и истакла да је то и порука за заједничку будућности и другачије односе.

Брнабић је у Бриселу, где је организована Међународна донаторска конференција "Заједно за Албанију", рекла да Србија жели да покаже солидарност и подршку албанском народу.

"Много смо радили на стабилизацији у региону и бољем повезивању. Драго ми је што је Албанија пристала и на ''мини шенген'' иницијативу. Ово је још један начин да покажемо да смо ту за све наше партнере, за све грађане из региона и онда када је тешко и када је невоља", рекла је Брнабић.

Поред тога што је представљала Србију на донаторској конференцији, премијерка се састала са шефицом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен, председником Европског парламента Давидом Сасолијем, а имала је и радни ручак са комесаром за проширење Оливером Вархеијем.

Брнабић је оценила да су ти разговори били јако добри и истакла да су сви похвалили напредак Србије.

"Са председником Европског парламента смо се договарали да одмах након избора посети Србију и нови сазив парламента, што је доста добро за нашу даљу европску перспективу. Са председником Европске комисије је био јако конкретан разговор око напретка Србије и посвећености нове Европске комисије агенди проширења", рекла је Брнабић.

Председница Владе Србије рекла је да је захвалила шефици Европске комисије која је, наводи, отворено причала о томе колико је Западни Балкан важан за ЕУ и колико је важна агенда проширења.

Kако истиче, нова Европска Kомисија ће наставити да инсистира на томе да без Западног Балкана Европска унија није комплетна.

 

Помоћ Србије Албанији знак нашег пријатељства

Брнабић је на донаторској конфренцији у Бриселу рекла да је Влада Србије издвојила два милиона евра као помоћ у реконструкцији земљотресом погођене Албаније.

"Молим вас да прихватите ову помоћ од Србије као знак нашег пријатељства, подршке партнерима у невољи, али и као залог наше заједничке будућности", рекла је Брнабић.

Брнабић је на Међународној донаторској конфренцији "Заједно за Албанију", коју је у Бриселу организовала ЕУ, нагласила да се Србија саосећа са трагедијом која се погодила Албанију 26. новембра прошле године.

"Истовремено ми смо поноси што можемо да будемо уз Албанију у овом тешком тренутку", рекла је Брнабић.

Брнабић је подсетила да је Србија брзо реаговала непосредно после земљотреса како би помогла пријатељима и партнерима у Албанији.

Брнабић је навела да је Србија послала тим од 13 експерата за претрагу и спашавање, који је заједно са партнерима из региона и ЕУ радио на спашавању живота у Албанији. 

"И Привредна комора Србије је иницирала сакупљање фондова и робе потребних у случају природне катастрофе, као што су медицински и грађевински материјал и финансијска помоћ", наводи Брнабић.

 

Вучић и ја за нову методологију, Јоксимовић опрезна

Брнабић је изјавила да још није донета одлука да ли ће Србија искористити нову методологију проширења ЕУ или ће наставити по старом.

Брнабић је у Бриселу рекла да су председник, Александар Вучић, и она више за нову методологију, док је министарка Јадранка Јоксимовић и Министарство за европске интеграције опрезније што је, додаје, природно.

"Очекујемо једну добру анализу, да видимо шта су предности, а шта би могле да буду опасности. Ускоро ћемо донети нову одлуку. Мени делује да је нова методологија много јаснија, много директнија. Има неких мана, на пример, ако не идете довољно брзо у реформама или не имплементирате реформе које су вам признате, онда можете чак да идете уназад", рекла је Брнабић.

Видећемо шта је паметније за земљу, поручила је премијерка и додала да је шефици Европске комисије Урсули фон дер Лајен на данашњем састанку захвалила на новој методологији. 

"Нова методологија нуди јаснију перспективу преко кластера, односно групе поглавља која се заједно преговарају. Нуди и значајнију финансијску подршку како би помогли да се спроведу реформе, што би нам значило, То ћемо видети у Загребу на Самиту”, рекла је Брнабић

 

Инвестициони план Европске Уније конкретна подршка за Западни Балкан

Брнабић је рекла у Бриселу да је оптимиста по питању нове Европске комисије, јер је представила нову методологију и инвестициони план за Западни Балкан који представља конкретну подршку за даље напредовање ка Европској унији.

Брнабић је рекла да ће инвестициони план бити представљен на Самиту у Загребу, наводећи да ће много значити за све грађане Србије.

"Ако разговарамо о регионалном повезивању и стабилности, једна од основних ствари је инфраструктурно повезивање. То је изузетно скупо, а Србија је направила један напор у претходним годинама да уложи велика средства, посебно у коридоре и ауто-путеве", рекла је Брнабић.

Брнабић је подсетила да је завршен коридор 10, тако да преко Србије од Мађарске и Хрватске до Бугарске и Северне Македоније постоји комплетан ауто-пут.

Гради се, навела је, и коридор 11, а очекује и да крајем године започне изградња ауто-пута ка Приштини, Тирани и луци Драч.

"Паралелно са тим треба да иде и повезивање железницом. Све је то изузетно скупо. Уколико бисмо за то добили већу финансијску подршку од ЕУ кроз инвестициони план, то би било фантастично и нама би би омогућило да се развијамо брже”, рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да инвестициони план треба да се односи и на енергетику и заштиту животне средине.

"То је подршка коју можемо да очекујемо, али видећемо у Загребу. То је нешто о чему смо ми причали”, рекла је Брнабић.

Kако је рекла, нада се да је то један нови почетка, не само за Србију, већ за цео Западни Балкан.

Брнабић је рекла да је стабилност Западног Балкана важна за даљи економски развој и да се Србија залаже за отварање поглавља са Северном Македонијом и Албанијом. 

Приметила је и да постоји подршка “мини шенгену” и то је јасна порука свима у региону да се прикључе, а врата су отворена.

 

 

 

Извор; Танјуг