БРНАБИЋ: ОДНОСИ СРБИЈЕ И СЕВЕРНЕ МАКЕДОНИЈЕ СВЕ БОЉИ
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић рекла је данас да су економски и политички односи Србије и Северне Мекедоније све бољи, а да је томе посебно допринела и иницијатива "Отворени Балкан".
Брнабић је, након састанка са премијером Северне Македоније Димитром Kовачевским у Палати Србија навела да је велики део разговора био посвећен иницијативи "Отворени Балкан" и конкретним пројектима у оквиру те инцијативе.
Брнабић је навела да ће ове године све земље превазићи међусобну трговинску размену од 1,5 милијарди евра, те да се приближава робној размени од две милијарде евра.
"Она је у прошлој години достигла 1,482 миљарди евра и 28 одсто је већа него 2021. године", рекла је Брнабић.
Навела је да се извоз Србије у Северну Македонију у 2022. године повећао 16 одсто, док се извоз Северне Македоније у нашу земљу значајно повећао.
"То се некако балансира и одлично је и за вас и за нас. Србија је четврти трговински партнер Северне Мекедоније иза Немачке, Велике Британије и Грчке", навела је Брнабић.
Брнабић је додала да се на данашњем састанку разговарало и о томе како да се додатно унапреди трговина и међусобна размена пољопривредно прехрамбеним производима, који сада чине више од 40 одсто размене две земље.
"Нама је била важна тема данас како да међусобно утичемо позитивно на снабдевеност, безбедност и предвидивост цена", рекла је Брнабић.
Брнабић је додала да су разговарали и о додатној међусобној сарадњи у области енергетике и инфраструктуре и да су самим тим значајни и споразуми који су данас из тих области потписани.
Србија подржава процес евроинтеграција Северне Македоније
Брнабић је говорећи о политичким односима између Србије и Северне Македоније рекла да ће 6. априла бити потписан иновирани меморандум о сарадњи у области евроинтеграција, те да се усаглашава термин за трећу заједничку седницу двеју влада која ће бити одржана у Србији.
Брнабић је на заједничкој конференцији за новинаре са премијером Северне Мекедоније Димитром Kовачевским истакла да Србија подржава процес евроинтеграција Северне Македоније, те да је све што је добро за земље региона у циљу бржих евроинтеграција добро и за Србију.
Подсетила је да ће меморандум о сарадњи у области евроинтеграција бити иновиран из 2013. године.
Изразила је уверење да ће доћи до отварање граничног прелаза Миратовац - Лојане што су министри унутрашњих послова две државе потписали у фебруару.
Додала је да је Србија за активирање међувладиног комитета за економску сарадњу две земље те да је за копредседника изабран министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момириовић.
Брнабић је најавила да ће током будуће заједничке седнице две владе бити одржан и пословни форум.
Брнабић је указала да је фебруара прошле године после 17 година паузе одржан први састанак мешовите комисије за мањине, те да се нада да ће до краја ове године доћи до другог састанка тог тела.
Оценила је да су разговори са премијером Северне Македоније били о свим темама од међусобног интереса, а у циљу даљег приближавања, продубљивања економских односа и међусобне сарадње што је оценила као интерес обе стране, а пре свега грађана две државе.
Говорећи о иницијативи "Отворени Балкан", Брнабић је рекла да очекује да ће од 1. јула почети имплементација и дељење јединственог идентификационог броја који ће омогућити лакше кретање радне снаге.
Брнабић је захвалила Kовачевском и македонском Собрању на брзој ратификацији.
Оценила је да ће од имплементације даљу корист имати и грађани и привреде две државе.
Поручила је да се технички и радни састанци настављају, те да ће их на оперативном нивоу бити 3. и 4. априла у Београду.
Од лета између Србије и Северне Македоније интероперабилна електронска наплата на путевима
Брнабић је рекла да се меморандум који је данас потписан са Северном Македонијом у области инфраструктуре тиче успостављања интероперабилног електронског система наплате путарина, тако да ће путем електронске наплате ускоро грађани моћи да се ауто-путевима у Србији, али и Северној Македонији крећу без додатних заустављања ради куповине система електричне наплате у једној или другој земљи.
"Ми настављамо сада даље разговоре око усаглашавања ове интероперабилне електронске наплате, имамо 30 дана да усагласимо, а додатних 60 дана за тестирање овог система и очекивање и план да ћемо током летње сезоне пустити овај систем у функцију", рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да је ово прва фаза и да ће се заједнички рад наставити те да се нада проширењу овог система на Албанију, поново у оквиру иницијативе "Отворени Балкан", али такође и на Хрватску и Грчку како би, како је рекла, у највећој могућој мери олакшали путовање, али такође како би Србија постала још атрактивнија за транспорт роба, што, истакла је, директно доприноси економском расту и расту БДП-а Србије.
"Што се тиче економске сарадње и економских односа, јако је важна сарадња у области енергетике, овај споразум који смо потписали тиче се пре свега гасног интерконектора између Србије и Северне Македоније, али смо данас на састанку генерално причали о широј интензивној сарадњи у области енергетике како би обезбедили регионалну безбедност и енергетску стабилност", рекла је Брнабић.
Што се тиче унапређења кретања људи и робе преко заједничке државне границе, Брнабић је рекла да је данас потписан и споразум за унапређење и бољу сарадњу на граничним прелазима ове две земље, пре свега, на граничном прелазу Прешево - Табановце.
"Разговарали смо како додатно то можемо да унапредимо посебно током туристичке сезоне и већ током следеће недеље, 3. и 4. априла, имаћемо додатне састанке на техничком нивоу, како би радили на јединственом софтверу за проверу података на граничним прелазима и имали мобилне читаче, како би у највећој могућој мери смањили гужве на граничним прелазима", рекла је Брнабић.
"Отворени Балкан" користи свима
Брнабић је изјавила да "Отворени Балкан" користи свим земљама, чланицама иницијативе и да би, да је нема, увоз и извоз много мање расли.
Брнабић је на питање новинара о критикама иницијативе, рекла да Србија, као и Северна Македонија и Албанија, има користи од "Отвореног Балкана", наводећи као доказ да је у трговинској размени 2022. године Србија имала значајан суфицит - у извозу преко 940 милиона евра, а увоз преко 511.
"Оно што је донела иницијатива је да је наш увоз и извоз у Северну Македонију брже порастао - 56 одсто. Иницијатива успоставља баланс и ако погледате трговинску размену више одговара Северној Македонији, али када погледате укупну трговинску размену она много брже расте него да нема иницијативе. Добро је и нама и Северној Македонији. Свима је у интересу иницијатива и надам се да ће када виде бенефите за 2023. и 2024. годину и остали у региону желети да се прикључе", рекла је Брнабић.
Према њеним речима, одлука да се не прикључите "Отвореном Балкану" је политичка, а прагматична и економски паметна је да се прикључите.
"То је и добар симбол за млађе генерације да Балкан може бити другачији, и наша будућност много лепша. И у том смислу када погледате истраживања Светске банке, наш БДП би могао да порасте 7 одсто. То је невероватно што се тиче квалитета живота свих нас и бројеви говоре све и јасни су", рекла је Брнабић.
О мешању Вучића у изборе у Црној Гори: Лицемерју никад краја
Брнабић је изјавила да председник Србије Александар Вучић ни једну реч није рекао о изборима, док је на више места у медијима видела да се он наводно меша у унутрашња питања Црне Горе.
Брнабић је тако одговорила на питање новинара о написима појединих медија да се председник Вучић "меша" у председничке изборе у Црној Гори, који се одржавају у недељу и нагласила да то што мисле да је то у реду говори свима у Црној Гори какав је однос Србије према том процесу.
"Занимљиво је да многи други јесу и подржали одређеног кандидата - Курти Ђукановића, отворено и Денис Бећировић који је и видео снимио. Члан Председништва једне земље. Нечувено. Оно што је исто нечувено је што нико није коментарисао да се они мешају, али оптужују Александра Вучића. Лицемерју никад краја, важно је да те ствари препознамо и јасно кажемо", рекла је Брнабић.
Према њеним речима, њој никада не би пало на памет да сними видео подршке председничком кандидату неке друге земље и истакла да је то "срамотно, бесмислено и увреда за гласаче и суверенитет те земље".
Не постоји формална иницијатива "квад", са Северном Македонијом немамо отворена питања
Брнабић је изјавила да не постоји никаква формална иницијатива или механизам "квад", у коме је и тзв. Косово и да Србија са Северном Македонијом нема ниједно отворено питање.
Брнабић је тако одговорила на питање новинара шта је то "западнобалканска четворка" у коме је и тзв. Косово, а поводом тога што је 29. марта министар спољних послова Северне Македоније Бујар Османи заједно са представницима Албаније, тзв. Косова, и Црне Горе покренуо иницијативу "Западни Балкан КВАД - 100 одсто усклађеност са спољном политиком ЕУ".
"Што се тиче "квада", ту нема ничега, то није никаква формална иницијатива, нити формални механизам нити формални процес. Један састанак, неко се сликао и поставио те ствари... Не постоји ништа формално око чега бих могла да се изјасним. Са Северном Македонијом немамо никаква отворена питања, Македонци су наша браћа и пријатељи. То је све што имам да кажем о томе", рекла је Брнабић.
На питање да прокоментарише изјаву Аљбина Kуртија да је противник "Отвореног Балкана" јер наводно није по правилима ЕУ, Брнабић је рекла да су такве тврдње потпуно бесмислене.
"Нисам видела ту изјаву, али ако је Kурти то рекао, то баш никаквог смисла нема, јер су углавном иницијативе и конкретни пројекти које спроводимо у оквиру "Отвореног Балкана" исти као што се спроводе или иницирају у оквиру ЦЕФТА или Берлинског процеса. Разлика је само у две ствари, прва да је то аутохтона иницијатива коју смо ми покренули, није неко са стране рекао ајде да радите заједно, а ми ћемо вас наградили или казнити ако то не радите. Друга разлика је што у оквиру иницијативе "Отворени Балкан" не морате да имате консензус да би одређене ствари имплементирали", навела је Брнабић.
Брнабић је нагласила да у оквиру ЦЕФТА или Берлинског процеса морате да имате консензус да би се нешто реализовало, што доста успорава.
"У оквиру ЦЕФТА у последње две године нисмо имали ниједан нови потписани споразум јер је све блокирала Приштина, као и онај који се није директно тицао Приштине, као што је о овлашћеним економским оператерима, који се тицао нас, Северене Македоније и Молдавије, спречила Приштина, а није била део те иницијативе. То је директно ишло супротно интересу наших грађана и привреда", рекла је Бранбић.
Нагласила је да то није могуће у оквиру "Отвореног Балкана", јер ако неко мисли да није у његовом интересу нешто, не може да спречи друге да у томе учествују.
"Ако Kурти каже да то није по правилима ЕУ, онда то значи и да Берлински процес није по правилима ЕУ, јер су углавном сличне иницијативе, само што се код "Отвореног Балкана" имплементирају доста брже. Не видим шта није по правилима ЕУ, је л' то да имамо слободан проток робе, услуга, људи и капитала. То је у складу са основним приципима ЕУ. То довољно говори о његовој политичкој исправности или искрености зато што учествује у иницијативи Берлински процес и осталим, јер њима не сме да каже да то није у складу са принципима ЕУ. Притом, зато што и није, али му је овде лакше да каже за "Отворени Балкан", јер је то политички популарно на Kосову и Метохији", рекла је Брнабић.
Много тога би грађани и привреда Kосова и Метохије имали да добију, да Приштина постане део иницијативе "Отворени Балкан", а увек су отворена врата, поручила је Бранбић.
После гасовода до Бугарске, градићемо и до Северне Македоније, као и гасне електране
Брнабић је изјавила да ће за Србију, након завршетка гасне интерконекције са Бугарском у октобру, како би се повезали са Грчком и ЛНГ терминалима у тој земљи, фокус бити изградња гасовода до Северне Македоније.
"Такође и могућност за изградњу заједничких гасних електрана. То ћемо радити по фазама, како бисмо обезбедили не само за Србију већ и за читав регион већу енергетску стабилност и независност", рекла је Брнабић.
Извор: Танјуг