Вести

БРНАБИЋ: КЉУЧ УСПЕХА ЈЕДНОГ ДРУШТВА У 21. ВЕКУ ЈЕ ОБРАЗОВАЊЕ

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић истакла је да је кључ успеха једног друштва у 21. веку образовање и наводећи да је у претходних неколико година доста учињено како би систем образовања у Србији био бољи, рекла је да ће са Јединственим информационим системом просвете (ЈИСП) моћи да се доносе боље, информисаније одлуке о даљем унапређењу.

Брнабић је, на првој Годишњој конференцији о образовању, на којој су представљени и први резултати успостављања Јединственог информационог система просвете, рекла да је конференција иницирана како би се сумирале урађене системске ствари које омогућавају да се боље сагледа образовни систем, али и да се види шта је потребно мењати, који су проблеми.

Како је навела, у последњих шест година, уз помоћ финансијских партнера, пре свега Светске банке учињено је доста када је реч о инфраструктури у систему образовања, у шта спада и изграђених 4.800 нових места у предшколском образовању.

"Али, морамо да урадимо још више. Више од 20 одсто објеката су максимално попуњени. Морамо да идемо у даљу изградњу инфраструктуре у предшколском образовању", рекла је Брнабић и додала да је много уложено и у опрему за предшколско образовање, као и за њено занављање.

Брнабић је истакла да је велики фокус био на пребацивању људи у просвети са уговора на одређено време на уговоре за стално.

Како је рекла, 2.500 васпитача и 17.000 наставника и професора у основној и средњој школи, пребачени су са уговора на одређено време на уговоре за стално.

"Имали смо и екстремних ситуација - да су људи били по 20 година на одређено. Сада је расписан и шести круг тако да ћемо 2023. године увести да све буде по закону и да све са уговора на одређено пребацимо на уговоре за стално како би људи имали сигурност", рекла је Брнабић.

Према речима Брнабић, у основном образовању учињено је највише, од повезивања на брзи бежични интернет за шта је издвојено 60 милиона евра.

Брнабић је рекла да ће тај пројекат бити завршен 2023. године и наводи да је од 1.800 школских објеката које ће бити повезане на брзи безични интернет, 1.600 већ повезано.

То је омогућило и да се уведе и еДневник, и додаје да тај дневник помаже да и родитељи могу да прате резултате своје деце, али и лакшу комуникацију наставног кадра и родитеља.

Дигитализација је допринела и томе да 50 одсто уписа у школској 2021-2022. години буде завршено електронски.

Брнабић је подсетила да је 2017. године уведено рачунарство и програмирање од петог разреда основне школе, као и да су уведени дигитални интерактивни уџбеници, али да је потребно купити још опреме за ученике, наставнике и школе.

Брнабић истиче да је уведен Дигитални свет од првог разреда, али и основе вештачке интелигенције што нашу земљу чини једном од 11 земаља у свету која је то до сада урадила.

Дигитализација је помогла и у процесу мале матуре прошле године, навела је и додала да први пут није морало да се размишља о безбедности тестова, да ли је било крађе...

Када је реч о средњем образовању, Брнабић наводи да је повећан број специјализованих ИТ одељења и додаје да је од 2019. године уведено дуално образовање што се, како каже,  показало као добар одговор на незапосленост младих.

"Дуално образовање омогућава да се брже и лакше запошљавају и да им буде већа плата. Године 2021. смо пренели и на високо образовање, у факултете. Више од 4.000 студената похађа студије по моделу дуалног образовања", рекла је Брнабић и позвала привреднике да се још више укључе у дуално образовање.

Нагласила је да је уложено више од 250 милиона евра у инфраструктуру јер, како истиче, није улагано деценијама, односно 45 година.

Када је реч о високом школству, планирано је да се крене у изградњу додатне инфраструктуре, што подразумева и уметничке факултете.

Подсетила је да је у претходних седам година отворено четири Научно-технолошка парка.

"Амбиције су и даље велике и потенцијал који имамо, а који можемо да остваримо додатним улагањима, јесте нешто што ће нас позитивно изненадити у наредним годинама", рекла је Брнабић.

Брнабић наводи да је кроз ЈИСП спојена читава просвета са тржиштем рада и каже да се сада може видети како се ученици или студенти запошљавају након завршеног школовања, колико чекају на запошљавање, колика је прва плата, да ли се запошљавају у области за коју су се школовали или неку другу.

"Данас сви могу да погледају, уколико желе да упишу неки факултет, колика је шанса за даље запослење, колика је плата. И ми ћемо према подацима у ЈИСП-у доносити стратешке одлуке како ћемо даље унапређивати наш систем просвете", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг