МАЛИ: ПРИВРЕДНИЦИ ПОЧЕЛИ ДА СЕ ПРИЈАВЉУЈУ ЗА ПРОГРАМ ЕКОНОМСКИХ МЕРА
Министар финансија Синиша Мали позвао је привреднике да се пријаве за коришћење олакшица из Програма економских мера за сузбијање последица по привреду од епидемије Ковид 19, вредног 5,1 милијарду евра.
"Иако нисмо рачунали да ће привредници и током викенда почети да се пријављују, они су то ипак чинили, тако да за мање од 24 сата имамо 15.000 привредника који су отворили наменски рачун, и на тај начин се пријавили за мере. Путем само два клика, они могу да одложе пореске обавезе и омогуће уплату новчаног износа у висини минималне зараде за своје раднике", поручио је Мали власницима предузећа у Србији.
Како је објаснио, Уредба о фискалним погодностима и директним давањима привредним субјектима у приватном сектору предвидела је једноставне процедуре за пријаву.
Потребно је да власници предузећа у Србији у пореској пријави коју и иначе подносе до краја сваког месеца, као датум почетка плаћања пореза ставе 4. јануар 2021. године.
Министар је подсетио да је пореска пријава коју свако предузеће мора да поднесе Пореској управи заправо Образац ППП - ПД, који свака фирма подноси пре исплате плата.
У оквиру ове пореске управе постоји квадрат „1.4. датум плаћања“ у који треба да упишу 4.1.2021. године. На тај начин аутоматски постају део овог програма.
Привредни субјекти у приватном сектору који иначе немају обавезу да подносе Образац ППП-ПД, односно који немају запослене, биће аутоматски пријављени на мере, без поменуте процедуре.
Када је реч о отварању наменског рачуна на који ће бити исплаћена средства у износу од 30.000 динара, привредници који имају рачуне у више банака, преко апликације на порталу Пореске управе треба да потврде преко које пословне банке желе да им се новчана помоћ исплати, односно да на тај начин отворе наменски рачун.
Тај посао треба да ураде до 25. априла, а уколико имају рачун у само једној банци, њима ће се по налогу Пореске управе аутоматски отворити наменски рачун у тој банци, што значи да не морају то сами да ураде.
Након што привредници отворе наменски рачун и поднесу пореску пријаву, немају даљих обавеза, јер све остало за њих обавља Пореска управа и Министарство финансија.
Према речима министра, намера државе је била да све буде поједностављено и да се искористе електронски сервиси Пореске управе и напредак у њеној дигитализацији.
"Сада се види сва корист коју смо имали од успостављања електронских сервиса Пореске управе Србије од којих је најважнија управо апликација е-Порези. Све остале процедуре препуштене су држави. Наша је намера била да све буде поједностављено и ефикасно како се не би губило превише времена на бирократију, као и да би се створили услови да новац што пре стигне до свих запослених", објаснио је министар и додао да су очекивања да уплата прве минималне зараде може да се очекује почетком маја.
Сви привредни субјекти у приватном сектору могу да користе мере прописане Програмом, под условом да почев од 15. марта па до дана ступања на снагу Уредбе, нису смањивали број запослених за више од 10 одсто не рачунајући запослене који су са привредним субјектом у приватном сектору закључили уговор о раду на одређено време пре тог датума за период који се завршава у периоду од 15. марта, па до дана ступања на снагу Уредбе.
Привредни субјект губи право на коришћење мера уколико у периоду од 15. марта па до истека три месеца након последње исплате директног давања, смањи број запослених за више од 10 одсто, не рачунајући запослене који су са привредним субјектом у приватном сектору закључили уговор о раду на одређено време пре половине марта за период који се завршава у том временском оквиру.
Kорпоративне обвезнице могући извор додатног капитала
Издавање корпоративних обвезница могло би да послужи као важан додатни извор финансирања компанија у Србији, рекао је Мали.
Како је Србија била на прагу стицања инвестиционог рејтинга, а пре ванредног стања је доста урадила на употпуњавању регулативе за развој тржишта капитала, доста се очекује од ове мере, а да постоји вероватноћа да се у откупу обвезница појаве како домаћи инвеститори, тако и држава.
"Желимо да опипамо импулс заинтересованости компанија, да видимо колики је могући принос и да ли је тај потез оправдан. Тако раде све земље које теже неком развоју и стабилности, које су одговорне и спремају се за ''дан после''. У свему томе ни Србија није изузетак", рекао је Мали.
Како је навео, велике корпорације широм света већ се финансирају издавањем корпоративних обвезница које представљају дужничке финансијске хартије од вредности, па тако ни наша земља не би била изузетак.
"Ми настављамо интензивну сарадњу на развоју и оживљавању тог финансијског инструмента. Свесни смо да би издавање ових хартија од вредности могло да послужи као додатна могућност финансирања компанија", истакао је Мали.
Србија се, наглашава, са својим државним хартијама од вредности већ позиционирала на међународном тржишту.
Њене хартије су, рекао је министар, већ биле на листи за потенцијално укључивање у ЈП Морганов индекс државних обвезница земаља у развоју.
Тај потез и добро котирање наших државних хартија отворило је и нова врата домаћим компанијама а то је, наводи министар, да и оне дођу до што јефтинијих извора финансирања емитовањем својих хартија од вредности.
"Ако је наша државна обвезница добила такав епитет, да је ликвидна и лако доступна инвеститорима, нема разлога да то не буде случај и са обвезницама које ће издавати српске компаније. Ми имамо добре корпорације, али им је свакако потребна финансијска инјекција у виду додатног капитала", рекао је Мали.
Наводи да би корпорацијска обвезница могла да послужи као нека врста докапитализације која ће им помоћи да додатном снагом наставе да се развијају после епидемије.
"Што је корпорација финансијски стабилнија и има поуздане изворе прихода, принос који ће инвеститори желети да плате је нижи, односно компанија ће се задужити јефтиније", рекао је министар.
"Знамо да предузећа немају довољно информација о овом инструменту, те ћемо ми бити у прилици наредних дана да причамо о томе и да промовишемо и то као један од добрих начина финансирања и да испитамо све опције које су нам на столу", закључио је Мали.
Извор: Танјуг